Mimo młodego wieku był wtedy człowiekiem schorowanym i złamanym przez życie, nękanym przez nałogi i niedostatek. Bądź zatem, Czytelniku / Słuchaczu, ostrzeżony: w tej opowieści o makabrycznym mordzie nie dojrzysz najmniejszego promyka nadziei.
Jej anonimowy bohater (i jednocześnie narrator, na granicy szaleństwa wspominający wydarzenia z nieodległej przeszłości) to miłośnik zwierząt i szczęśliwy małżonek. Niestety, z niepohamowaną skłonnością do alkoholu, która pewnej nocy doprowadza do aktu niewytłumaczalnego okrucieństwa: mężczyzna w zamroczeniu okalecza swojego kota Plutona, a jakiś czas później - bez litości morduje. To nie koniec zbrodniczej aktywności bohatera: jego kolejną ofiarą padnie ukochana żona, zaniepokojona dziwnymi zdarzeniami w domostwie.
Historycy literatury zwracali uwagę na literackie tropy i aluzje, którymi zabawił się Poe (wszak imię kota - Pluton - to także imię rzymskiego boga zaświatów), zgadzając się, że morał tej niesamowitej opowieści jest jednoznaczny i w zasadzie mało odkrywczy: zwierzęta zasługują na miłość i dobre traktowanie, a pożałowania godny alkoholizm, lub inny nałóg, nie jest usprawiedliwieniem okrucieństwa.
Dla jasności: Edgar Allan Poe, cierpiący na skrajną formę choroby alkoholowej, był człowiekiem bardzo łagodnym.
W 1997 r. opowiadanie przeczytał Marek Obertyn (1952-2007), jeden z najwspanialszych głosów w dziejach Teatru Polskiego Radia, przez młodszą publiczność zapamiętany jako Hagrid w polskiej wersji językowej filmów o Harrym Potterze.
Czytaj także:
Projekt "Radiobook"
"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.
W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.
Audiobooki są dostępne bezpłatnie na YouTubie i Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
mg
Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Czarny kot" - Jedynka - polskieradio.pl